• Home
  • Epilacja

Laserowa epilacja owłosienia – przebieg, efekty, przeciwwskazania

Laserowa epilacja owłosienia – przebieg, efekty, przeciwwskazania

Bez wątpienia możliwość skutecznego pozbycia się niechcianego owłosienia jest marzeniem nie jednej osoby. Im bliżej sezonu wakacyjnego, tym bardziej doskwierają nam kompleksy z nim związane. Na szczęście istnieje na to rada – epilacja laserowa. Czas dowiedzieć się, czy wszyscy zainteresowani mogą z niej skorzystać, a także co sprawia, że w tak szybkim czasie przynosi spektakularne efekty i jaki laser rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem.

Czym jest epilacja laserowa i jakie są jej efekty?

Epilacja laserowa to najprościej mówiąc zabieg depilacji, podczas której do trwałego usunięcia owłosienia wykorzystywany jest laser. Różnica polega na tym, że ten sposób przynosi długotrwałe efekty, ponieważ w całości pozbywa się włosa wraz z cebulkami. Natomiast klasyczna depilacja obejmuje wyłącznie usunięcie łodygi włosa, czego efektem możemy się cieszyć niestety przez bardzo krótki czas.

Jest to również idealny moment, aby podkreślić różnice pomiędzy depilacją laserem IPL a diodowym. Najczęściej poszukujemy salonu po wpisaniu frazy “epilacja laserowa”, natomiast musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są oferty wykorzystujące różne technologie. Zatem, która z nich jest lepsza? Laser IPL emitując wiązki światła, działa nie tylko na włos, ale także obszar wokół niego. W ten sposób możemy doprowadzić do powstania podrażnień, a także uczucia dyskomfortu i pieczenia podczas wizyty. Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lasera diodowego. Jest on w pełni bezpieczny, a co ważne jego emitowanie nie powoduje żadnych bolesnych odczuć. 

Jak przebiega epilacja laserowa? 

Epilacja laserowa, podczas której do usunięcia owłosienia wykorzystywany jest laser diodowy, polega na wytwarzaniu wiązki światła o określonej długości fali, która wpływa wyłącznie na zawartą we włoskach melaninę. W ten sposób cały pozostały obszar pozostaje nienaruszony. Energia tworzona przez laser po dotarciu do mieszka włosowego staje się energią cieplną. Dzięki temu procesowi cebulka włosa zostaje wypalona. Decydując się na to rozwiązanie, nie musimy planować żadnego okresu rekonwalescencji.

Jak wygląda wizyta w salonie podczas epilacji laserowej?

Chcąc poddać się zabiegowi trwałemu usunięciu owłosienia, warto zgłębić wiedzę na temat samego przebiegu wizyty. Całość najczęściej traw około kilkudziesięciu minut – uzależnione jest to od partii ciała, która będzie poddana epilacji. Jednak zanim wszystko się zacznie, przeprowadzona zostaje konsultacja, tak aby klient mógł zapoznać się z przeciwwskazaniami, a jednocześnie udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.: jego stanu zdrowia. 

Gdy zaistnieją pewne wątpliwości, jak skóra zareaguje na laser, jej niewielki obszar zostaje poddany próbie. Jeśli nie zostanie zaobserwowana żadna niepokojąca reakcja – zabieg zostanie rozpoczęty. 

Ile razy musimy poddać się zabiegowi depilacji laserem diodowym? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Z pewnością zależy Ci na konkretnej informacji, natomiast musisz wiedzieć, że liczba zabiegów, jaka jest zalecana danej osobie, zależy przede wszystkim od jej: wieku, płci, zagęszczenia włosów, karnacji oraz koloru włosów. Znacznie szybciej osiągniemy satysfakcjonujące dla nas rezultaty gdy posiadamy jasną skórę z ciemnym owłosieniem. Najczęściej zalecana jest seria 6 zabiegów – z przerwami pomiędzy nimi trwającymi około 8 tygodni. Natomiast wszelkie szczegóły ustalane są indywidualnie z kosmetologiem po przeprowadzeniu wywiadu.

Epilacja laserowa – przeciwwskazania

Tak jak w przypadku innych zabiegów tak i tym razem jesteśmy w stanie wyszczególnić przeciwwskazania bezwzględne oraz względne (czasowe), które sprawiają, że poddanie się epilacji laserowej nie jest możliwe. 

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • nowotwory;
  • metalowe implanty, wszczepiony defibrylator lub stymulator serca;
  • cukrzyca;
  • przewlekłe choroby skóry (np. bielactwo i łuszczyca);
  • zaburzenia związane z krzepnięciem krwi;
  • stosowanie leków wpływających na zmniejszenie krzepliwości krwi;
  • nadwrażliwość na światło;
  • tendencje do powstawania na skórze przebarwień lub bliznowców;
  • posiadanie włosów o bardzo jasnym kolorze np. siwy, blond lub rudy.

Przeciwwskazania względne:

  • świeża opalenizna;
  • ciąża i czas karmienia piersią;
  • aktywne infekcje skórne;
  • stosowanie leków takich jak np.: antydepresanty, sterydy, psychotropowe;
  • przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin;

poddanie się niektórym zabiegom chirurgicznym i dermokosmetycznym;

  • epilepsja;
  • wykonanie w ciągu 3 miesięcy przed wizytą dermabrazji laserowej;
  • zrobienie zdjęcia rentgenowskiego w ciągu tygodnia przed wizytą;
  • miesiączka (moment najbardziej nasilonego plamienia);
  • spożycie alkoholu do 24 godzin przed wizytą.

Zapamiętanie wszystkich możliwych aspektów, które są powodem niemożności wykonania zabiegu, byłoby nie lada wyzwaniem, dlatego należy korzystać z usług salonu, który zapewnia profesjonalną obsługę. W tej kwestii liczy się nie tylko odpowiednie przygotowanie, ale  także wykonywanie swojej pracy z użyciem najwyższej klasy urządzeń do epilacji laserowej.

Polecamy – medyczny laser diodowy INITIA. Zadbaj o swoich klientów, aby trwała epilacja, była także bezpieczna – polski producent sprzętu kosmetycznego PCZK.

Jeśli chciałbyś zgłębić wiedzę na podobne tematy lub interesują Cię zagadnienia związane z zakładaniem i prowadzeniem własnego salonu kosmetycznego, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dostępnymi na naszym blogu.

Z wykształcenia jestem magistrem kosmetologii, od wielu lat rozwijam się jako szkoleniowiec ds. aparatury healthy-aging. Moją specjalizajcą są terapie pielęgnacyjne na twarz.
×