Epilacja a depilacja – czy jest różnica?

Epilacja a depilacja – czy jest różnica?

Poszukując skutecznych metod na pozbycie się owłosienia nie w sposób nie trafić na kwestie dotyczące epilacji i depilacji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są to terminy, które można stosować zamiennie – jednak nic z tych rzeczy. Różnią się przede wszystkim sposobem przeprowadzenia zabiegu, jego właściwościom, a także efektom, jakie przynosi. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy w tym artykule wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące obu zagadnień. 

Epilacja a depilacja – wyjaśnienie pojęć

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tematu, zacznijmy od przyjrzenia się terminom. Już wiesz, że epilacja a depilacja to nie to samo, zatem czas na wyjaśnienia. Depilacja jest to metoda, dzięki której jesteśmy w stanie usunąć włoski z ciała w sposób mechaniczny. Oznacza to, że aby osiągnąć zamierzony rezultat, konieczne jest wykorzystanie na przykład: depilatora, wosku, maszynki do golenia lub pęsety. Największą wadą tego sposobu jest powstawanie na skórze podrażnień, krost, a także stanów zapalnych wynikających z wrastających się włosków. Dodatkowym mankamentem jest fakt, że osoby będące posiadaczami ciemnego i dość twardego owłosienia, borykają się z koniecznością częstego powtarzania depilacji – co bywa nie tylko bolesne, ale także czasochłonne.

Epilacja jest znacznie skuteczniejszym sposobem usunięcia niechcianego owłosienia, ponieważ za pomocą lasera oddziałuje bezpośrednio na cebulki włosów. W tym przypadku jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle gładką skórę, która będzie z nami przez bardzo długi czas. W celu podtrzymywania efektów konieczne jest poddawanie się zabiegom przypominającym. Natomiast tak naprawdę to, jaki rezultat osiągniemy, zależy m.in. od: karnacji, koloru włosów, metody epilacji i urządzenia, jakim została przeprowadzona. Jednogłośnie można powiedzieć, że najpopularniejsza jest epilacja laserowa

Jak przebiega laserowa epilacja, a jak depilacja?

Wiadomo już, że depilacja i epilacja ma takie samo zadanie, natomiast ich przebieg diametralnie się różni.

  • Epilacja laserowa

W przypadku epilacji wytwarzane są wiązki światła, które po dotarciu do włosa zmieniają się w energię cieplną, działając w ten sposób na melaninę i wypalając niechciane owłosienie. Zanim dojdzie do zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z klientem, aby upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. W razie wątpliwości niewielki fragment ciała może zostać poddany próbie, aby sprawdzić, jaka będzie jego reakcja i czy wystąpią jakieś niepokojące objawy bądź zmiany. Jeśli wszystko będzie w porządku, nie zostanie nic innego jak rozpocząć epilację laserową, która w zależności od partii, na której jest wykonywana, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut

  • Depilacja

W przypadku depilacji raczej nie ma konieczności, aby szczegółowo omawiać jej przebieg, w końcu zależy on od przedmiotu, który do tego celu wykorzystamy. Warto jedynie podkreślić, że użycie wosku lub elektrycznego depilatora, powoduje wyrywanie włosków, dzięki czemu efektem gładkiej skóry możemy cieszyć się znacznie dłużej niż po zgoleniu ich maszynką. Wiąże się to natomiast z wysokim poziomem bólu i dyskomfortu. W rezultacie istnieje szansa na osłabienie włosów, jednak należy mieć na uwadze ryzyko, że również z tego względu nie będą w stanie przebić się przez skórę i doprowadzą do stanu zapalnego

Depilacja a epilacja – częstotliwość wykonywania zabiegów

Poza wymienionymi różnicami epilacja a depilacja wymaga od nas także innej ilości przeprowadzonych zabiegów, aby rzeczywiście osiągnąć cel. W przypadku epilacji zaleca się poddanie serii liczącej od 3 do 6 wizyt w salonie. Pomiędzy nimi najczęściej uwzględniona jest przerwa trwająca ok. 8 tygodni. Bywają sytuacje, że po dłuższym okresie czasu np. dwóch lat jesteśmy w stanie zauważyć na skórze pojedyncze włoski, ale należy mieć na uwadze, że może to wynikać również z naszego stanu zdrowia i hormonów.

Depilacja jest o tyle prostsza, że od razu po jej zakończeniu jesteśmy w stanie pozbyć się widocznego owłosienia, natomiast niestety nie na długo. Nie poleca się codziennego powtarzania tej czynności, ponieważ wpływa ona nie tylko na włoski, ale również skórę, którą bardzo szybko można podrażnić i zranić.

Która metoda jest bezpieczniejsza – epilacja czy depilacja?

Epilacja a depilacja – co jest bezpieczniejsze? Otóż odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i konkretna. Jeśli klient nie ma żadnych przeciwwskazań, aby poddać się laserowej epilacji to zabieg będzie dla niego w pełni bezpieczny, a co ważne po jego zakończeniu nie ma konieczności rezerwowania sobie kilku wolnych dni na rekonwalescencję. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku depilacji, która może wywołać reakcje alergiczne na wykorzystywane podczas niej produkty, a tym samym bardzo łatwo o skaleczenia, podrażnienia i pojawianie się czerwonych krost. Choć skóra będzie wydawała się gładka, to jej prezencja z pewnością nie będzie taka, o jakiej marzyliśmy.

Depilacja czy epilacja – co wybrać? Podsumowanie

Na tym etapie wiesz już jakich efektów można się spodziewać po laserowej epilacji, a jakich po depilacji. Także masz świadomość, że druga metoda wiążę się z wieloma nieprzyjemnościami w postaci bólu, dyskomfortu, a także pogorszenia stanu skóry. Z pewnością interesuje Cię także kwestia finansowa. Bez wątpienia epilacja jest droższym rozwiązaniem, którego cena zależy od wielkości obszaru, na którym ma zostać przeprowadzona, natomiast gdyby zliczyć ceny produktów, które wykorzystywane są podczas domowych depilacji, a także ilości czasu i nerwów, jakie się z nimi wiążą to bez konieczności jakiegokolwiek namysłu, śmiało można powiedzieć, że epilacja laserowa to najlepsza możliwa opcja na pozbycie się owłosienia.

Medyczny laser diodowy INITIA® – skuteczna epilacja owłosienia

W tym artykule nie powinno zabraknąć wątku o medycznym laserze diodowym INITIA®, który sprawia, że epilacja owłosienia jest niezwykle skuteczna. Każdy profesjonalny salon powinien korzystać wyłącznie z wysokiej klasy urządzeń do epilacji laserowej, w końcu wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że znaczenie mają nie tylko umiejętności i kwalifikacje kosmetologa, ale także to, na jakim sprzęcie pracuje. Dzięki kompleksowemu wyposażeniu dbamy nie tylko o bezpieczeństwo i zadowolenie klienta, ale także nasz komfort podczas przeprowadzania zabiegu. 

Laser diodowy INITIA® wyróżnia przede wszystkim: generowanie wysokiej mocy, innowacyjny układ chłodzenia głowicy, możliwość przeprowadzenia zabiegu termoliftingu, a także żywotność na poziomie 15 milionów impulsów. Mając do dyspozycji tak dobrze przemyślane urządzenie nikt nie zastanawia się nad tym co wybrać – epilacja czy depilacja? Odpowiedź jest oczywista. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu zapraszamy na naszą stronę – producent urządzeń kosmetycznych PCZK.

Z wykształcenia jestem magistrem kosmetologii, od wielu lat rozwijam się jako szkoleniowiec ds. aparatury healthy-aging. Moją specjalizajcą są terapie pielęgnacyjne na twarz.
×