Czym są wolne rodniki?

Czym są wolne rodniki?

Każdy, kto choć trochę interesuje się świadomą pielęgnacją lub kosmetologią, z pewnością zdaje sobie sprawę z problemu, jakim są wolne rodniki. Marzenie o pięknej, gładkiej i promiennej skórze jest możliwe do spełnienia, natomiast wyłącznie dzięki zaopatrzeniu się w odpowiednie kosmetyki, a także przy pomocy profesjonalistów. Domowa pielęgnacja jest w stanie zdziałać cuda, natomiast niestety nie zawsze jest ona wystarczająca. Niezależnie od tego czy wiesz, co to są wolne rodniki, czy temat ten jest Ci zupełnie obcy – zostań z nami do końca i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zachować swój młody i promienny wygląd przez dłuższy czas.

Wolne rodniki – co to dokładnie jest?

Na nasz wygląd wpływa mnóstwo czynników, przez co o wielu z nich nawet wciąż możemy nie zdawać sobie sprawy. Niemniej jednak jesteśmy tutaj po to, aby dostarczyć Ci mnóstwo wartościowych informacji, abyś i Ty mógł wdrożyć do swojej codzienności świadomą pielęgnację. Zatem, co to są wolne rodniki i za co odpowiadają? Otóż najprościej mówiąc – wolne rodniki w organizmie są nazywane oksydantami, czyli cząsteczkami, które powstają jako efekt uboczny zachodzących w ciele człowieka reakcji takich jak np. oddychanie komórkowe czy wszelkie procesy przemiany materii. W związku z tym, że mamy do czynienia z naturalnymi mechanizmami, ciężko bywa nad nimi zapanować, a zaburzenia stanu równowagi mogą być przyczyną wielu zdrowotnych nieprawidłowości. 

Wolne rodniki tlenowe i ich wpływ na skórę – co warto wiedzieć?

Gdy już masz świadomość, co to są wolne rodniki tlenowe, z pewnością chciałbyś się dowiedzieć, z jakimi skutkami może się wiązać ich obecność. Niestety komplikacji może być naprawdę wiele, ponieważ reagują one niemal ze wszystkimi składnikami komórek, powodując destrukcyjny wpływ. Jakie szkody mogą wyrządzić wolne rodniki w organizmie?

 • Zniszczenie białek, cukrów i lipidów.
 • Mutacje i uszkodzenia nici DNA.
 • Zaburzenia zdrowotne.

Kolejna zła wiadomość jest taka, że niestety to nie wszystkie niepożądane efekty, z którymi musimy się liczyć. Nasz wygląd także może sporo ucierpieć, ponieważ oksydanty powodują m.in.:

 • przesuszenie skóry;
 • nasilenie stanów zapalnych;
 • zmniejszenie jędrności i elastyczności skóry;
 • powstawanie zaczerwienień;
 • uwrażliwienie.

Połączenie tych wszystkich niedogodności sprawia, że nasze ciało prezentuje się z czasem znacznie gorzej, a ilość zmarszczek wzrasta. Dlatego jeśli i Ty chcesz się cieszyć promiennym wyglądem – powinieneś wiedzieć, co wpływa na nasilenie wolnych rodników, a także jak można sobie z nimi radzić.

Wolny rodnik i stres oksydacyjny – co może do niego doprowadzić?

Wolne rodniki powstają w naturalny sposób w naszym organizmie, natomiast może zdarzyć się również sytuacja, w którym enzymy antyoksydacyjne nie będą w stanie neutralizować ich nadmiaru. Zaistnienie takiej sytuacji najczęściej prowadzi do stresu oksydacyjnego. I choć mogłoby się wydawać, że nie możemy z tym nic zrobić, to wcale tak nie jest! W dużej mierze to właśnie styl życia ma bezpośredni wpływ na poziom nasilenia tego problemu – mowa o m.in.:

 • spożywaniu alkoholu;
 • paleniu papierosów, ale także przebywaniu wśród osób palących;
 • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV;
 • przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku;
 • zbyt intensywnym wysiłku fizycznym;
 • stresie;
 • lekach;
 • niedostatecznej ilości snu;
 • diecie bazującej na wysokoprzetworzonych produktach.

Przykłady działań zapobiegawczych wolnym rodnikom

Może i nie jesteśmy w stanie zupełnie pozbyć się reaktywnych form tlenu, które są regulowane przez antyoksydanty, natomiast możemy wspomóc nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami, a tym samym zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych efektów. Niezależnie od tego czy nasza skóra jest sucha, tłusta, wrażliwa czy mieszana – każdy z nas narażony jest na problemy związane z oksydantami. Dodatkowo można byłoby domniemywać, że osoby młode nie muszą się o nic martwić, jednakże wiek wcale nie ma dużego znaczenia, tak samo jak płeć. 

Zebraliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, których uwzględnienie w codzienności może przełożyć się na wzrost potencjału antyoksydacyjnego, co pozwoli zachować piękny wygląd przez dłuższy czas. O czym należy pamiętać?

 • Antyoksydantach w pielęgnacji.
 • Stosowaniu kremów z filtrem.
 • Zbilansowanej diecie.
 • Ograniczeniu używek.
 • Aktywnym trybie życia.

Promieniowanie słoneczne, czyli coś, co nasila powstawanie wolnych rodników

Mnóstwo kobiet i mężczyzn cieszy się gdy ich skóra w okresie letnim nabiera lekko brązowego koloru, natomiast czy wszyscy, aby na pewno zdają sobie sprawę, jak promieniowanie słoneczne wpływa na wolne rodniki? Otóż nadmierna ekspozycja znacząco przyspiesza ich powstawanie, dlatego też tak często można usłyszeć opinie, że opalona skóra szybciej się starzeje. Ciężko byłoby w ogóle nie wystawiać swojego ciała na słońce, natomiast wcale nie trzeba z tego zupełnie rezygnować. Ważne jest, aby przynajmniej pamiętać o odpowiedniej ochronie i stosowaniu preparatów z filtrami UV. Szukając odpowiedniego produktu, zaleca się zwrócić również uwagę czy jest on wzbogacony o antyoksydanty.

Zadbaj o doskonałe samopoczucie klientów, wzbogacając swój salon o AquaPeel H2 3.0 – z myślą o pięknie.

Wolne rodniki – kosmetologia i polecane zabiegi

Codzienna, regularna pielęgnacja to podstawa, aby utrzymać swoją cerę w dobrym stanie. W przypadku zmagania się z nadmiarem wolnych rodników powinniśmy szczególnie uwzględnić kosmetyki z witaminą E i C, a także koenzym Q10 oraz kwas ferulowy. Poza tym istnieją także inne skuteczniejsze sposoby, dzięki którym możemy odzyskać pewność siebie i piękny wygląd. Oczywiście mamy na myśli zabiegi, wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Zazwyczaj już po pierwszej wizycie widać różnicę, a po poddaniu się serii jest ona naprawdę diametralna. Ich zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, jeszcze zanim te wyrządzą poważne szkody. Polecamy w tym zakresie zapoznać się ze specyfikacją oczyszczania wodorowego – dlaczego? Zabieramy się za wyjaśnienia.

Oczyszczanie wodorowe jako sposób na wolne rodniki

Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest nic innego, jak oczyszczanie wodorowe. Duże zainteresowanie nim wynika nie tylko z doskonałych efektów, jakich się można spodziewać, ale także zapewnionego bezpieczeństwa, bezbolesności i możliwości jego przeprowadzenia także w okresie letnim. Ponadto świetnie radzi sobie ze zmniejszaniem ilości wolnych rodników RFT, które jak wiadomo, są przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Dodatkowo po wizycie możemy cieszyć się dogłębnym oczyszczeniem, nawilżeniem, odświeżeniem i poprawieniem elastyczności skóry – tak wiele korzyści to zasługa kompleksowo przeprowadzonego zabiegu.

Urządzenie do oczyszczania wodorowego – AquaPeel H2 1.0 na wolne rodniki

Prowadzisz salon kosmetyczny i zależy Ci, aby dodać do swojej oferty oczyszczanie wodorowe, dzięki któremu klienci będą w stanie zneutralizować wolne rodniki? AquaPeel H2 1.0 to rozwiązanie, które sprawi, że zabieg będzie nie tylko skuteczny, ale także sam proces jego przeprowadzania bardzo wygodny i precyzyjny. Urządzenie to wyróżnia się synergicznym działaniem, a ponadto umożliwia zadbać o skórę klienta w kompleksowy sposób z uwagi na skrupulatnie opracowane etapy:

 1. usunięcie wolnych rodników;
 2. eksfoliacja;
 3. dotlenienie;
 4. dyspersja antyoksydantów;
 5. wtłaczanie substancji aktywnych;
 6. lifting.

Pamiętaj, że każda osoba wychodząca z Twojego gabinetu staje się jego wizytówką, dlatego nie eksperymentuj z jakością urządzeń do oczyszczania wodorowego – postaw na to co sprawdzone z PCZK.

Z wykształcenia jestem magistrem kosmetologii, od wielu lat rozwijam się jako szkoleniowiec ds. aparatury healthy-aging. Moją specjalizajcą są terapie pielęgnacyjne na twarz.
×