Jak działają fale radiowe?

Jak działają fale radiowe?

Fale radiowe w kosmetyce dostarczają niesamowitych efektów liftingu skóry twarzy, szyi i dekoltu, redukując nie tylko pojawiające się oznaki starzenia, ale także zapobiegając ich pojawianiu się. Do zabiegu z wykorzystaniem radiofrekwencji wykorzystuje się nowoczesne technologie, których zadaniem jest m.in. zmniejszenie tkanki tłuszczowej i cellulitu, a także wzmocnienie jędrności naszej skóry — tak, by odzyskała młodzieńczy wygląd. To całkowicie nowatorskie podejście w walce z pojawiającymi się zmarszczkami na twarzy oraz starzejącą się skórą, dlatego coraz więcej osób zainteresowanych jest skorzystaniem z tej usługi. Korzyści jest wiele, jednak niezbędne jest również dokładne zrozumienie działania fal radiowych. Jak zatem w praktyce wygląda zabieg? 

Fale radiowe w kosmetyce 

W renomowanych klinikach fale radiowe, znane są również jako radiofrekwencja. Ich zastosowanie w kosmetyce — medycynie estetycznej, obejmuje modelowanie sylwetki oraz poprawę kondycji, gęstości i jędrności skóry. Jak do tego dochodzi? Fala radiowa to prąd wysokiej częstotliwości, który doprowadza do wytworzenia efektu termicznego oraz umożliwia podgrzewanie tkanek nawet do temperatury 42 stopni C. Ekspansja ciepła dochodzi do skóry właściwej, wywołując efekt wzmożonej stymulacji i napięcia włókna kolagenowego, powodując silne zagęszczenie i uelastycznienie.

W gabinetach kosmetycznych najczęściej używa się fal o częstotliwości 0,5-7 MHz, co ma wpływ na głębokość przenikania — im wyższa częstotliwość, tym płytsze przenikanie. Czy jest to jednak bezpieczne rozwiązanie? Urządzenia wyposażone są w specjalistyczne elektrody przewodzące prąd oraz system chłodzenia, który skutecznie chroni skórę przed oparzeniami, zatem nie musimy obawiać się o negatywne skutki zabiegu.

Fale radiowe — jak działają na naszą skórę?

Fale radiowe w kosmetyce są rewolucyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących nieinwazyjnych metod zwalczania oznak starzenia się, a także pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Działanie jest niezwykle skuteczne i opiera się na kilku kluczowych mechanizmach, m.in. podgrzewaniu włókien kolagenowych, dzięki czemu dochodzi do ich oskurczenia i napięcia, wpływającego korzystnie na jędrność skóry. Dodatkowo wysokie temperatury stymulują fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, przyczyniających się do struktury oraz elastyczności. To jednak nie wszystko!

Fala radiowa dociera głęboko do tkanek, dotleniając je oraz poprawiając mikrocyrkulację poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei sprzyja lepszemu odżywieniu skóry. Dodatkowo zabieg rozluźnia mięśnie i przyspiesza przemianę materii, prowadząc do zmniejszenia cellulitu, kształtowania sylwetki, a także redukcji tkanki tłuszczowej. Działanie ciepła wytworzonego przez fale radiowe generuje proces termolipolizy w tkance tłuszczowej — powoduje to rozkład trójglicerydów na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe oraz przyspiesza krążenie krwi, przyczyniając się do szybszego i łatwiejszego procesu utraty wagi.

Co zyskamy wykonując zabieg radiofrekwencji na twarzy?

Zabiegi z falami radiowymi mają korzystny wpływ również na obszar pod oczami, zmniejszając pojawiające się sińce, rozjaśniając ewentualne cienie czy niwelując dolinę łez. Mogą także pomóc w modelowaniu podbródka, podniesieniu policzków, uniesieniu opadających powiek oraz podkreśleniu szczęki, sprawiając, że twarz wygląda na zdrową i pięknie wyrzeźbioną. Z zabiegu usatysfakcjonowane będą również wszystkie osoby, które chcą zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów oraz załagodzić stany zapalne i blizny, które są pozostałością po trądziku. 

Remfat wykorzystuje skupioną falę dźwiękową, która skupia energię w jednym punkcie i umożliwia pracę na określonej głębokości (od 5mm do 35 mm) – doskonały wybór dla profesjonalistów.

Jakie są rodzaje fal radiowych i co oznaczają?

Fale radiowe, stosowane w terapii kosmetycznej, można podzielić na trzy główne rodzaje — monopolarne, bipolarne oraz multipolarne. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się innymi właściwościami i oferuje różne korzyści, m.in.:

  • fale radiowe monopolarne — wykorzystują dwie elektrody — bierną, która pełni funkcję uziemienia, stykając się z ciałem pacjenta oraz drugą elektrodę, która emituje promieniowanie o częstotliwości fal, docierających do elektrody biernej poprzez skórę,
  • fale radiowe bipolarne — również korzystają z dwóch elektrod, z których jedna ma polaryzację dodatnią, a druga ujemną; umieszczone są blisko siebie na skórze, co działa na zasadzie przenoszenia energii między nimi i skutkuje podgrzewaniem tkanki,
  • fale radiowe multipolarne — te z kolei wykorzystują trzy lub więcej elektrod o różnych polaryzacjach oraz rozmieszczone są na skórze wokół obszaru poddawanego terapii — dzięki temu tworzy się pole elektromagnetyczne, które pozwala na skierowane działanie na tkanki w danym obszarze.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem fal radiowych?

Zabieg radiofrekwencji jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez pacjentów i ma bezpieczny charakter. Trwa około godziny, jednak czas może różnić się w zależności od obszaru poddanego działaniu fal radiowych. Po oczyszczeniu skóry specjalista nakłada żel jako środek przewodzący, a następnie używa specjalnego urządzenia z głowicą do masażu danego obszaru, co powodować może uczucie delikatnego ciepła lub mrowienia. Po zabiegu skóra jest oczyszczana i nakładany jest kojący lub nawilżający krem. 

Dla lepszych efektów zaleca się serię minimum czterech sesji,  aby utrzymać osiągnięte rezultaty — należy jednak zachować co najmniej dwutygodniowe odstępy pomiędzy wizytami.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg z falami radiowymi, choć jest niezwykle popularny i skuteczny — nie jest odpowiedni dla każdego, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania, przy których nie powinniśmy decydować się na skorzystanie z usługi. Są to przede wszystkim przewlekłe dolegliwości, takie jak choroby tarczycy, anemia czy schorzenia nerek, a także inne schorzenia jak np. stwardnienie rozsiane, padaczka czy choroby sercowo-naczyniowe. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu, pacjenci i specjaliści zdrowia wspólnie ocenili indywidualną sytuację pacjenta, tak by do zabiegu mógł on podjeść z pewnością, że usługa będzie dla niego bezpieczna. 

Wybierz swoje urządzenie do pracy — kombajn kosmetyczny Mini Zepto Body 3W1

Wysokiej jakości wyposażenie gabinetu kosmetycznego odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wygody, komfortu pracy oraz osiągnięciu imponujących efektów, które cieszą zarówno klientów, jak i specjalistów. W przypadku zabiegu wykorzystującego terapię falami radiowymi niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia do radiofrekwencji, a spełniającym te wymagania modelem jest kombajn kosmetyczny Mini Zepto Body 3W1.

Urządzenie to jest innowacyjne i wszechstronne, a także oferuje trzy główne funkcje — terapię falami radiowymi, laser biostymulujący oraz liposukcję ultradźwiękową. Dzięki temu można osiągnąć różnorodne rezultaty, zaspokajając potrzeby klientów zainteresowanych terapią przeciwzmarszczkową. Jest to sprzęt, który spełni oczekiwania zarówno doświadczonych kosmetologów, jak i nowicjuszy w branży, dlatego jeśli szukasz niezawodnego i profesjonalnego sprzętu, oferta importera aparatury kosmetycznej PCZK jest dla Ciebie!

Inne tematy z branży beauty, o których warto przeczytać!

Z wykształcenia jestem magistrem kosmetologii, od wielu lat rozwijam się jako szkoleniowiec ds. aparatury healthy-aging. Moją specjalizajcą są terapie pielęgnacyjne na twarz.
×